مقالات

به روزترین مقالات در زمینه تهویه مطبوع

لیست قیمت محصولات واته

ایرواشر چیست؟

ایرواشر چیست؟

ژانویه 3, 2021

ایرواشر در یک نگاه

ایرواشر در واقع یک دستگاه مخصوص گرمایشی و سرمایشی است که به آن چهارفصل نیز می گویند. این دستگاه توانایی لازم برای فیلتر کردن و پاکسازی هوا از آلودگی را دارد و سبب افزایش رطوبت هوا می شود. به طور کلی این دستگاه برای تهویه سوله ها و ساختمان ها بیشترین کاربرد را دارد. قطعاتی که در ایرواشر ها استفاده می شود شامل فن و موتور های الکتریکی است که به ان متصل هستند.

یک بخش به عنوان کویل آبگرم بوده که به بویلرهای موتورخانه ای متصل هستند و همینطور شامل پکیج گازسوز و شامل فیلتر و بدنه و شاسی است. به طور کلی این دستگاه شامل سیستم خنک کاری تبخیری نیز است که افشانک های تزریق آب داشته و در برخی از مدل ها شامل حسگرها و کنترل است. اینطور که مشخص است عملکرد ایرواشر ها به نسبت سایردستگاه های تهویه متفاوت است.

در سیستم ایرواشر یک سری قطعات وجود دارد که قیمت ارزانی دارد و به نوبه خود برای ایجاد سرمایش نیازی به چیلر و تجهیزات دیگر ندارد. کمپرسور و کندانسورها نیز برای این سیستم نیاز نیست. قیمت تمام شده برای دستگاه و همینطور برای مصرف برق به نسبت سایر سیستم های تهویه کمتر اعلام شده است. این دستگاه به واسطه نداشتن کمپرسور در حالت سرمایشی قیمت کمتری دارد.

مهمترین قطعاتی که برای این دستگاه در نظر گرفته می شود شامل پمپ و افشانک های تزریق کننده قطرات آب است که در مسیر هوا قرار می گیرد. در بخش دیگر آن از فیلترها و فن های مخصوصی استفاده می شود. دستگاه به طور کلی دارای فیلترهای مخصوص شستشو و کیسه هستند که بر روی عملکرد آنها تاثیر بهتری می گذارد.

حالت گرمایش ایرواشر

ایرواشر یک نوع دستگاه تهویه هوا محسوب می شود که حالت اولیه و اصلی برای آن، گرمایش است. این دستگاه شامل یک سری لوله های مارپیچی و کویل های مخصوص است به طوری که شامل آبگرم و بخار داغ می شود. لوله کشی ها به موتورخانه متصل می شوند. دستگاه دیگ آبگرم یا دیگ بخار برای آن اجرا شده است.

برخی از مدل های این دستگاه سایز کوچکی دارند که می تواند به پکیج های دیواری گازسوز با لوله کشی اتصال یابند. زمانی که آبگرم در کویل ها به جریان می افتد، فن هوا را از روی لوله های داغ کویل عبور می دهد و پس از اینکه دما افزایش یافت، هوای گرم وارد ساختمان می شود. عملکرد این دستگاه در وضعیت گرمایش بسیار خوب است به طوری که ساختار آن برای گرمایش قدرت بالایی دارد. اینطور که مشخص است این دستگاه در حالت گرمایشی مشابه با سیستم گرمایش هواساز عمل می کند.

یکی از موضوعاتی که در وضعیت گرمایش دیده می شود فیلتر کردن هوا است. در واقع یک سری تجهیزات رطوبت زنی وجود دارد که اجازه می دهد از مشکلات خشکی هوای زمستان و آثاری که بر روی تنفس می گذارد جلوگیری شود و پوست رهایی لازم را داشته باشد. این دستگاه سطح رطوبت هوا را تا حد زیادی کنترل می کند.

حالت سرمایش 

اگر بخواهیم در مورد حالت سرمایش این دستگاه نسبت به گرمایش آن صحبت کنیم شرایط کاملاً متفاوت است. در واقع سرمایش به شیوه تبخیری صورت می گیرد و شبیه به کولر آبی است و عمل سرمایش به شکل روتین و جدی دنبال می شود. شرایط به این صورت است که یک سری نازل ها یا افشانک های تزریق کننده آب با فشار بالا سبب می شود که آب بر روی جریان هوای عبوری از دستگاه اسپری شود. در نهایت این موارد به ذرات پودری شکل در می آید. ذرات پودری تمایل زیادی به بخار شدن دارند. حرارت از هوای عبوری گرفته می شود و این رویکرد سبب می شود که دمای هوا کاهش یابد.

هوایی که خنک شده است مانند حالت گرمایش دچار فیلتر می شود و با آب تبخیر شده مخلوط می شود. این رویکرد سبب می شود که میزان رطوبت نسبی تا حد مشخصی افزایش داشته باشد. در واقع در وضعیت سرمایش شرایط برای تنظیم رطوبت هوا وجود ندارد و همواره رطوبت افزایش می یابد.

دستگاه ایرواشر یک دستگاه مناسب برای سرمایش ساختمان هایی که درگیر رطوبت هستند، نخواهد بود! این سیستم برای مناطقی که شامل هوای خشک و نیمه خشک هستند استفاده می شود و با آب و هوای اکثر نقاط ایران سازگاری زیادی دارد.

در داخل دستگاه یک سری پمپ و افشانک های تزریق کننده آب تعبیه شده است که نقش مهمی در عملکرد این محصول داشته و می توانند به سرعت اجرا شوند.

عملکرد دستگاه به صورتی است که برای گرمایش بسیار خوب است. در واقع دستگاه مکمل بویلر و پکیج می تواند عملکرد آن را بیشتر و بهتر کند. نحوه عملکرد آن برای سرمایش بر اساس رطوبت منطقه ارزیابی می شود. برای استفاده در مناطق مرطوب به خصوص شهرهای ساحلی این گزینه هرگز نمی تواند مناسب باشد.

اجزای اصلی و کاربرد این دستگاه

از ایرواشر در ساختمان های مسکونی و اداری و تجاری استفاده می شود. این دستگاه برای مساجد و همینطور خوابگاه ها و سوله ها نیز گزینه خوبی است.

یکی از بخش های مهم این دستگاه یک محفظه حاوی چندین سری نازل است که سبب اسپری آب شده و یک بخش جدا کننده دارد که سبب می شود آب و هوا در خروجی از یکدیگر جدا شوند. یک قسمت دیگر نیز وجود دارد که برای جمع شدن کثیفی های آب اسپری شده استفاده می شود و شامل ذرات موجود در هوا هستند.

پس از اینکه هوا با قطرات آب برخورد داشته باشد کثیفی ها در این قسمت وارد می شود و بخش آب افشان زمانی که هوا را می شوید و ذرات جامد را می گیرد این امکان را دارد که بتواند به آن رطوبت تزریق نماید. به طور کلی این پروسه سبب می شود که رطوبت هوا گرفته شود.

محفظه برخورد یک بخش مهم است که با هوا به شکل w برخورد دارد. این بخش هوا را وادار می کند به صفحات مرطوب برخورد داشته باشد. به طور کلی قطرات اسپری شده ذرات هوا را تمیز می کند. پمپ سیرکولاسیون لازم را انجام می دهد.

اجزای اصلی ایرواشر ها شامل بدنه اصلی، نازل، موتور الکتریکی، فن، مجرای هدایت جریان هوا، پمپ آب، کویل گرمایش و قطره گیرها هستند.

تفاوت ایرواشر و سیستم فشرده سازی بخار

برای اینکه تفاوت این دستگاه و سیستم فشرده سازی بخار را به خوبی متوجه شویم باید ساختمان و فضای بزرگتر را در نظر بگیریم. این دو دستگاه از نظر سرمایه گذاری اولیه، هزینه های انرژی و سبک فشرده سازی یک سری تفاوت های مشخص دارند. یکی از مثال های بارز برای این بخش این است که به طور کلی گرم کردن یا ایجاد سرمایش برای مکان های بزرگ از جمله مساجد , سالن ها و تاسیسات صنعتی کار سختی محسوب می شود و به واسطه استفاده از سیستم های فشرده بخار مانند پکیج یونیت یا چیلرها هزینه بالایی مطرح است.  در صورتی که از ایرواشر با ظرفیت مشابه استفاده شود می توان هزینه را کاهش داد . به طور کلی قیمت ایرواشر به نسبت قیمت چیلر و همینطور سایر دستگاه فشرده سازی از موقعیت بهتری برخوردار است.

ویژگی های مهم

این دستگاه شامل کنترل گر های رطوبت و خوردگی و پرز و بخار روغن و کنترل بو هستند. ایرواشر های صنعتی دارای ساختار عمودی و افقی و ال شکل بوده و با کویل های سرمایشی و گرمایشی و انواع فیلتر و لامپ های یو وی سی طراحی و ظرفیت بندی می شوند. برخی از مدل ها در کلاس 8 هستند و برای مناطقی که نیاز به رطوبت بیشتری دارد مانند نجاری ها و ریسندگی ها استفاده می شود.

اگر به لیست قیمت ایرواشر دقت کنید یک سری پارامترهای مهم وجود دارد که سبب تغییر در قیمت ها می شود. مثلاً ظرفیت دستگاه یکی از موارد بسیار مهم است. شرکت سازنده محصول و همینطور جنس قطعات به کار رفته همگی از موارد مهمی هستند که در قیمت ایرواشر تاثیر گذار است. البته این موارد در قیمت فن کویل نیز دخالت دارد.

فروش ایرواشر با بالاترین استانداردهای روز دنیا و مناسب ترین قیمت فراهم شده است. سیستم ایرواشر به شکلی طراحی شده است که بهترین دستگاه برای تنظیم رطوبت هوا محسوب می شود و برای همه فصل های سال عملکرد مخصوص خود را دارد. این دستگاه نصب و تعمیر آسانی داشته و فضای تعمیر آن نیز به سادگی صورت می گیرد. ایرواشر دستگاهی است که برای تهویه هوا بوده و در تماس مستقیم با قطرات آب قرار می گیرد.

این محصول شامل تبادل جرمی و حرارتی بین آب و هوا است. شرایط خروجی هوا بر اساس درجه حرارت آب اسپری می شود. به طور کلی ایرواشرها شامل کنترل دمای آب بوده و شرایط خروجی هوا را در سیستم تهویه تعیین می کنند. نصب و راه اندازی و نگهداری این سیستم به نسبت سایر سیستم ها راحت تر است.

 نتیجه گیری

در اجرای این دستگاه در ابتدا نیاز است موقعیت منطقه از نظر رطوبت و وسعت بررسی شود. مشخص است که این دستگاه می تواند از نظر نصب و تعمیرات موقعیت قابل توجهی داشته باشد. این دستگاه با استاندارد ویژه برای فروش فراهم شده است.

اطلاع از لیست قیمت ایرواشر: لیست قیمت ایرواشر

برای استعلام قیمت انواع دستگاه های تهویه و انتخاب بهترین دستگاه مطابق شرایط پروژه خود با مهندسین ما تماس بگیرید.

 

نویسنده: