مقالات

به روزترین مقالات در زمینه برج های خنک کننده

تفاوت عملکرد در سیستم های فن کوئل و سیستم های هوارسان (هواساز ها)

می 8, 2019

برای بررسی عملکرد هر دو سیستم ابتدا به تشریحی جامع از هر کدام از سیستم های تهویه مطبوع می پردازیم. در مورد فن کوئل می توان گفت که عمر مفید و شرایط آن بر هزینه های آن تاثیرگذار است. به گونه ای که فن کوئل های مستعمل دچار خرابی در دوره زمانی کوتاه تری در نشانگر دمای آنها رخ می دهد.
عموما راندمان فن کوئل ها (Fancoil) زیاد نیست ولی اگر به طور مرتب رسیدگی گردند باعث افزایش عمر و کارایی آنها می گردد. البته در مقایسه با هوارسان ها و تهویه مطبوع چرخشی راندمان بالایی ندارد. البته با رسیدگی و بازنگری دوره ای ترموستات و سنسورهای دما و همچنین بازرسی شیرهای ورود و خروج فن کوئل، باعث جلوگیری از خرابی و پایین آمدن عمر فن کوئل ها می شود.
از جمله مهمترین روش هایی که می توان باعث افزایش کارایی فن کوئل(Fancoil) گردد را می توان به اعتدال دمای محیط و سرویس و بازرسی شیرفلکه ها و جریان عبوری در لوله ها، افزایش کارایی منبع های تغذیه (چیلر، بویلر و پمپ ها) و در نهایت جایگزین کردن فن کوئل های جدید و کم مصرف با فن کوئل های مستعمل نام برد.
در واقع یک دستگاه فن کوئل (Fancoil) با گردش مبرد یا آب داغ یا سرد در آن باعث ایجاد هوای مطبوع در محیط اطراف می گردند. اما در یک هوارسان (Air Handeling Unit) دستگاهی است که با توان برودتی بیشتر نسبت به فن کوئل ها (Fancoil) به منظور ایجاد شرایط مطبوع برای فضاهای بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرد. از طرفی هوارسان ها دارای فیلترهای ثانویه، جعبه ترکیب و همچنین لامپ UV می باشد.
از جمله تفاوت های فن کوئل و هوارسان می توان به موارد زیر اشاره نمود.
1- سیستم هوارسان ها نسبت به سیستم فن کوئل ها (Fancoil) پیچیده تر است.
2- سیستم های هوارسان (Air Handeling Unit) دارای ظرفیت های بالاتر و برای فضاهای بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرند.
3- فن کوئل ها (Fancoil) عموما دارای صدای بیشتری در محیط می باشند.
4- هواساز ها (Air Handeling Unit) دستگاههایی بزرگتر و حجیم تری نسبت به فن کوئل ها (Fancoil) هستند.
5- در سیستم های هوارسان (Air Handeling Unit) می توان رطوبت محیط را با رطوبت گیر یا رطوبت زن کنترل نمود ولی در فن کوئل ها (Fancoil) این شرایط فراهم نمی باشد.
6- هوای ورودی از هوارسان ها (Air Handeling Unit) از هوای تصفیه شده هوای محیط بیرون تامین می گردد ولی فن کوئل ها (Fancoil) از هوای در گردش محیط استفاده می نمایند.
7-برای رساندن هوای تازه هوارسان ها (Air Handeling Unit) باید مسیر را کانال کشی کرد ولی فن کوئل های (Fancoil) زمینی و سقفی نیازی به داکت کشی ندارند. (فن کوئل های(Fancoil) کانالی نیاز با داکت کشی دارند.)

نویسنده: