مقالات

به روزترین مقالات در زمینه برج های خنک کننده
لیست قیمت هواساز

لیست قیمت هواساز

سپتامبر 7, 2021

قیمت دستگاه هواساز صنعتی و ساختمانی (آپارتمانی، اداری، تجاری، گلخانه ای و…) از ظرفیت 2000 الی 50000 CFM تولید شده در شرکت واته از 20 الی 350 میلیون تومان می باشد، که بسته به عواملی قیمت تمام شده آن تغییر می کند.
اولین عاملی که بر قیمت هواساز تاثیر مستقیم دارد ظرفیت هوادهی آن است، هر چه مقدار ظرفیت دستگاه افزایش یابد، قیمت تمام شده آن هم افزایش میابد.
قیمت دستگاه هواساز و عوامل تاثیر گذار بر آن
قیمت دستگاه هواساز تابع ظرفیت هوادهی، آپشن ها، جنس بدنه و نوع فیلترها است. بسیاری از قطعات بکار رفته در دستگاه هواساز از گذشته بدون تغییر مانده است اما تجهیزات نسبتا جدیدی ارائه شده است که در صورت استفاده بجا از آن ها می توان اثر مهمی بر تهویه مطبوع صحیح گذاشت.
نکته: آب سرد و گرمی که در کویل های هواسازها جریان می یابد توسط دستگاه های دیگری از جمله چیلر (برای تامین آب سرد) و بویلر (برای تامین آب گرم)و در مقیاس های کوچک تر که از هواساز کوچک استفاده می شود توسط مینی چیلر و پکیج گازسوز تامین می شود. در تابستان آب سرد در کویل ها و در زمستان آب گرم در کویل ها جریان می یابد و با جاری شدن آب سرد یا گرم درون کویل ها سطح خارجی کویل که از لوله های مسی و پره های آلومینیومی تشکیل شده است، سرد یا داغ می شود و وقتی فن شروع به کار می کند، هوا را با سرعت زیاد از روی این کویل ها عبور می دهد تا هوا سرد یا گرم شود.
1. تاثیر رطوبت گیر و رطوبت زن بر قیمت هواساز
رطوبت گیر و رطوبت زنی به عنوان یک آپشن می تواند درون هواساز جاسازی شود و در مناطق و اماکنی که به تنظیم دقیق رطوبت نیاز است استفاده شود. بنابرین طبیعی است که با افزودن این تجهیزات ، قیمت انواع هواساز نیز افزایش خواهد یافت. نکته اینکه در مناطق با رطوبت زیاد تا حدود زیادی رطوبت توسط کویل های حاوی آب سرد از هوا گرفته می شود. زیرا بخش زیادی از بخار آب موجود در هوا که با سطح سرد لوله های کویل برخورد می کند از حالت بخار به مایع تغییر فاز می دهد (تقطیر) و در سینی کف دستگاه جمع شده و از طریق یک مجرا خارج می شود. در شکل زیر نمونه ای از رطوبت زن (نوع التراسونیک) به کار رفته در دستگاه هواساز نشان داده شده است که در مناطق با آب و هوای خشک (کم رطوبت) استفاده می شود.

2 . الکترو موتور و فن ها
در این دستگاه ها، فن به طور مستقیم به شفت الکتروموتور متصل می شود و معمولا در الکتروموتور آن از تکنولوژی دور متغیر یا همان اینورتر استفاده می شود. در این نوع چون اتصال مستقیم است، دیگر اتلافات مربوط به انتقال قدرت تسمه ای وجود ندارد و فن همواره با دور بهینه کار می کند. (شرکت واته در دستگاه های خود از موتورفن های شرکت های معتبر جهانی و ایرانی مانند زیمنس ، نیکوترا و دمنده استفاده می کند.)

3 . سیستم بازیافت انرژی(هیت ریکاوری)
. سیستم بازیافت به این شکل عمل می کند، هوای برگشتی از محیط داخل ساختمان با هوای تازه (هوای ورودی به هواساز) در محفظه ترکیب هوا با هم ترکیب می شوند و دمای هوای تازه به دمای هوای برگشتی نزدیک تر می شود. این روش تاثیر زیادی برکاهش مصرف انرژی جهت تنظیم هوای ورودی و خروجی خواهد داشت.

4 . لامپ UV
لامپ UV رشد باکتری را بر روی کویل ها کاهش می دهد. تمیز نگه داشتن کویل ها و جلوگیری از رسوب مواد بر روی آن، انتقال حرارت را بهتر می کند. این تکنولوژی در مناطق حساس مانند بیمارستان ها کاربرد دارد. قطعات پلاستیکی موجود در دستگاه هواساز نباید در معرض تشعشع لامپ UV قرار گیرند.

5 . هواساز هایژنیک (بهداشتی)
نوعی از هواساز وجود دارد به نام هواسازهایژنیک که در مکان های حساس به آلودگی (مانند بیمارستان ، اتاق های تمیز، آزمایشگاه، اتاق های عمل و …) مورد استفاده قرار می گیرند که درزبندی و نوع فیلترهای به کار رفته در آنها نسبت به انواع معمولی آنها متفاوت است. در این مدل از هواسازها از چندین لایه فیلتر (از جمله نوع هپا و کیسه ای) استفاده می شود که تاثیر مستقیمی بر افزایش قیمت دستگاه هواساز خواهد گذاشت.

6 . دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت دستگاه هواساز
هواسازها از نظر نوع کاربری به دو دسته صنعتی و ساختمانی تقسیم می شوند که با توجه آپشن های هریک، قیمت هواساز صنعتی با آپارتمانی یا ساختمانی متفاوت خواهد بود.

قیمت هواساز فول فرش (Full Fresh)
منظور از هواساز فول فرش این است که هیچ درصدی از هوای داخل ساختمان به دستگاه هواساز برگردانده نمی شود، به نوعی هوای برگشتی ندارد و سیرکولاسیون هوا صفر است. اتفاقی که با هوای برگشتی در هواسازهای معمولی می افتد این است که وقتی بخشی از هوای خروجی که به محیط داده شده برگردانده می شود، دمای این هوا به دمای هوای خروجی از هواساز نزدیک است و با انرژی کمتری به دمای مورد نظر می رسد ولی اگر کل هوای ورودی از بیرون تامین شود، اختلاف دما بین هوای بیرون و دمای مورد نظر بیشتر می شود و برای سرمایش و گرمایش باید ازکویل های بزرگ تری در دستگاه استفاده شود. معمولا در هواسازهای معمولی از ۴ ردیف کویل سرمایشی و ۲ ردیف کویل گرمایشی استفاده می شود و در نوع فول فرش این تعداد به ترتیب به ۶ و ۳ ردیف کویل افزایش می یابد که همین امر باعث بالاتر رفتن قیمت هواساز فول فرش نسبت به نوع معمولی می شود.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت سیستم های تهویه مطبوع و انتخاب مناسب ترین سیستم برای پروژه های خود با مهندسین ما تماس بگیرید.
همراه: 5188-149-0912
دفتر: 2169-2290-021
کارخانه: 7119-5658-021

نویسنده: