مقالات

به روزترین مقالات در زمینه تهویه مطبوع

لیست قیمت محصولات واته

چیلر مدولار

چیلر مدولار

آوریل 5, 2022

چیلر مدولار (ماژولار) و مزایای آن

چیلر مدولار

به چیلری که در آن به جای یک کمپرسور، چند کمپرسور و چند مدار مبرد وجود داشته باشد چیلر مدولار یا چیلر ماژولار گفته می شود. با توجه به نوع کندانسور آن، این چیلر به انواع چیلر مدولار هوا خنک (هوایی) و آب خنک (آبی) تقسیم می شود.

همچنین با توجه به نوع کمپرسور آن، به انواع اسکرال ، اسکرو و … تقسیم بندی می شود.  وقتی می گوییم چند مدار مبرد یعنی برای هر یک کمپرسور، یک مدار لوله مسی همراه شیرهای کنترلی وجود داشته باشد و هر مدار بدون داشتن تاثیر بر روی مدار های دیگر، همچون یک چیلر به صورت مستقل و جداگانه کار کند.

مقایسه چیلر مدولار با چیلر معمولی

در صورتی که در یک دستگاه چیلر یک کمپرسور و یک مدار مبرد به کار گرفته شود، به آن چیلر معمولی گفته می شود و در صورتی که در یک چیلر چند کمپرسور و چند مدار مبرد به کار گرفته شود، چیلر مدولار نامیده می شود و اگر چیلر تک مدار باشد و نوع موتور الکتریکی کمپرسور اینورتر یا همان سرعت متغیر نباشد، کمپرسور با تمام توان و بدون اینکه مقدار سرمایشی که مصرف کننده نیاز دارد را در نظر بگیرد عمل می کند اما در صورت چند مداره بودن مبرد و استفاده از چندین کمپرسور، مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت. 

مزایای چیلر ماژولار

1.اگر توان کاری دستگاه را پله ای کنیم، مصرف برق دستگاه کاهش می یابد.

به عنوان مثال در یک دستگاه ۳ مدار و با نیاز کم مصرف کننده، تنها دو عدد از کمپرسورهای چیلر ماژولار ۱۲۰ تن تبرید کار می کند و ۴ عدد دیگر خاموش می شوند. همین باعث کاهش چشمگیر مصرف برق می شود.  

2.کم کردن استهلاک

کار کردن چیلرها در بیشتر مواقع در حالت کم باری صورت می گیرد. اگر در این حالت چند کمپرسور و چند مدار مبرد را ترکیب کنیم، به وسیله کنترلر هوشمند، کمپرسور ها برای اینکه استهلاکشان کم شود، مرحله ای وارد مدار می شوند که موجب افزایش طول عمر آنها می شود. 

3.بدون توقف چیلر، امکان تعمیر وجود دارد.

در صورت از کار افتادن یکی از کمپرسورها، می توان آن کمپرسور را بدون اینکه باعث توقف کامل چیلر شود، از مدار خارج کرد و تعمیرش کرد.

4.امکان اضاف کردن ظرفیت در آینده

اگر در آینده، در پروژه ای نیاز به خنک کاری بیشتری به وجود آمد، چیلر مدولار قابلیت این را دارد که به سیستم تجهیزات دیگری افزوده شود و توان خنک کاری دستگاه افزایش یابد.

5.کم صدا شدن دستگاه

کمپرسور، مهمترین بخشی است که باعث ایجاد صدا در سیستم می شود. اگر سیستم مدولار باشد، در بیشتر مواقع نیمی از کمپرسور ها روشن خواهد بود و تاثیر زیادی بر کاهش صدا در دستگاه خواهد داشت.

نویسنده: