مقالات

به روزترین مقالات در زمینه تهویه مطبوع

لیست قیمت محصولات واته

چیلر مرکزی

چیلر مرکزی

فوریه 27, 2022
برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید.

تعریف چیلر مرکزی به دو حالت

حالت اول :

چیلری که قادر به خنک کاری همزمان چند فرآیند یا کاربری باشد، چیلر مرکزی نام دارد. یک یا چند پمپ در مدار این چیلر وجود دارد تا آب سرد را به قسمت های مختلف توزیع و پخش کند.. حتی اگر چیلری با ظرفیت کم، قادر به ارسال آب سرد به چند واحد باشد، به آن چیلر مرکزی گفته می شود.

حالت دوم :

 در حالت دوم برای تعریف چیلر مرکزی می توان این طور بیان کرد که، برای افزایش ظرفیت خنک کاری،چند چیلر به یک مخزن آب وصل شده است که سیستم مرکزی را شکل می دهند. در سیستم چیلر مرکزی، از چیلرهای آب خنک متصل شده به یک یا چند برج خنک کننده، استفاده می شود.  زمانی که یک سیستم مرکزی، برای تهویه مطبوع سرمایشی مکانی مانند یک ساختمان، مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند به چندین هواساز نصب شده در بخش های مختلف ساختمان، متصل شود.

مزایای سیستم چیلر مرکزی

چیلر مرکزی، می تواند آب سرد و یا محلول آب را تا دمای بسیار پایینی ایجاد کند.

بجای اینکه از یک یا دو چیلر با ظرفیت زیاد بهره ببریم، از چند چیلر با ظرفیت کم استفاده می کنیم و با این کار، به دلیل وزن و ابعاد کوچک آنها، می توانیم این سیستم را در فضاهای دارای محدودیت و کوچک ، جاسازی کنیم. علاوه بر این ها، حمل این سیستم از کارخانه تا محل نصب، آسوده و راحت می باشد.  

اگر یکی از چیلرها دچار مشکل شود، به آسانی و بدون احتیاج به قطع کردن سیستم خنک کننده، می توان چیلری که معیوب شده را از مدار خارج و آن را تعمیر کرد.

برای اینکه از انرژی به صورت بهینه استفاده شود، و همچنین برای مدیریت یکدست و یکپارچه، می توان مدار کنترلی تمامی قطعات چیلرها ، استارترها ، فیوزها ، قطع کننده ها ، لامپ های هشدار دهنده و غیره را روی یک پنل مشترک نصب کرد.  

از نظر مصرف انرژی، امکان این وجود دارد که در مواقع کم باری، چند تعداد از آنها را از مدار خارج کرده و به شکل دوره ای یا همان چرخشی وارد مدار کنیم. این عمل، سبب افزایش طول عمر آنها نیز می شود.

نویسنده: