مقالات

به روزترین مقالات در زمینه تهویه مطبوع

لیست قیمت محصولات واته

چیلر پیستونی

چیلر پیستونی

فوریه 19, 2022
برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید.

چیلر پیستونی چیست ؟

چیلر پیستونی یا همان چیلر تراکمی پیستونی، چیلری می باشد که کمپرسورهایی که در آن به کار رفته است از نوع سیلندر پیستونی بوده که در موارد بسیاری با توجه به نیاز یا شرایط دمایی که دستگاه در آن محیط کار می کند از این نوع کمپرسورها استفاده می شود و در ظرفیت ها و برندهای مختلفی موجود است. از نظر ذیگر تجهیزات، این مدل از چیلرها با انواع دیگر تقریبا یکسان می باشند.

در بیشترمواقع، که قرار است دستگاه کار کند، با توجه به آب و هوا، به راحتی می توان بین چیلر پیستونی و انواع دیگر یک کدام را انتخاب کرد. چیلرهای تراکمی پیستونی به دو مدل آب خنک و هوا خنک دسته بندی می شوند.

نحوه عملکرد سیکل تبرید چیلر تراکمی پیستونی

سیکل تبرید چیلر پیستونی مانند چیلرهای دیگر است، با این تفاوت که کمپرسور آن پیستونی است. این سیکل از قسمت های اصلی تشکیل می شود که هر کدام از آنها کار خاصی را انجام می دهند تا در آخر در قسمت اواپراتور، گاز مبرد بتواند حرارت را از آب گرفته و باعث کاهش دمای آب شود که این آب سرد شده می تواند مصرف های مختلف و گوناگونی را از جمله به عنوان منبع آب سرد یک ساختمان جهت ارسال به فن کویل ها و یا به عنوان سیستم خنک کننده یک مکانیزم صنعتی داشته باشد. چیلر پیستونی در دسته چیلرهای تراکمی قرار می گیرد.

مزایا و معایب چیلر پیستونی

۱ . امروزه با وجود کمپرسورهای مدرن تر در سطح بازار ، فقط در مواردی خاص از چیلر پیستونی استفاده می شود و در بقیه حالت ها معمولا چیلر اسکرال یا اسکرو کاربرد بیشتری دارد. این موارد خاص به مواردی مانند وضعیت آب و هوای محل نصب دستگاه ، حداکثر فشار قابل تحمل و … بستگی دارد. در چیلر پیستونی ظرفیت تناژ دستگاه محدود می باشد و طبق درخواست مشتری حداکثر قیمت تمام شده چیلر نسبت به نوع اسکرال بیشتر است.

۲ . قیمت اولیه کمپرسورهای پیستونی نسبت به انواع دیگر بیشتر است و جاذبه زیادی در انتخاب به وجود نمی آورد. در بعضی از موارد قیمت اولیه این کمپرسورها نسبت به اسکرال تا ۵۰ درصد می تواند بیشتر باشد.

۳ . چیلرهای پیستونی قابلیت تعمیر دارند و بعد از چند سال کارکرد ، سرویس کاملی روی آنها انجام می گیرد.

۴ . معمولا در مناطقی مانند ناحیه حاره ای جنوبی کشور که دارای آب و هوایی گرم وشرجی است، استفاده از کمپرسورهای بیستونی رایج تر می باشدبه این دلیل که در تحمل فشارهای بالا قابلیت زیادی داشته و کمتر دچار آسیب می شوند.

۵ . راندمان عملکرد کمپرسور پیستونی نسبت به نوع اسکرو و اسکرال کمتر می باشد و در ظرفیت های مشابه می بایست برق بیشتری مصرف شود تا همان مقدار سرمایش از سیستم گرفته شود.

۶ . معمولا ظرفیت همه ی کمپرسورها را ۵۰ درصد بیشتر از ظرفیت واقعی می گیرند تا در صورت کار همزمان همه کمپرسورها در ظرفیت های بالا ، هر چند دقیقه یک بار فرصت کافی به پیستون ها داده شود تا حرارت زیاد تولید شده بر اثر حرکت های متناوب رفت و برگشتی پیستون ها درون سیلندرها به محیط بیرون داده شود.

۷ . نیاز به نگهداری بیشتر  نسبت به کمپرسورهای دیگر

۸ . صدا و لرزش بیشتر نسبت به کمپرسورهای دیگر

نویسنده: