مقالات

به روزترین مقالات در زمینه تهویه مطبوع

لیست قیمت محصولات واته

معیارهای انتخاب چیلر مناسب

معیارهای انتخاب چیلر مناسب

ژانویه 23, 2021
جهت مشاوره برای انتخاب چیلر مناسب برای پروژه های خود با مهندسین ما تماس بگیرید.

انتخاب چیلر در ابتدا باید موقعیت پروژه بررسی شود. سپس نیاز به نوع چیلر مناسب و ظرفیت آن است. یک سری پارامترهای مهم در انتخاب و خرید چیلر وجود دارد که باید بررسی شود.

 ضریب عملکرد در خرید چیلر

ضریب عملکرد که با نشان اختصاری cop نمایش داده می شود یکی از موارد بسیار مهم در خرید چیلر محسوب می شود. دستگاه چیلر دارای کمپرسور است و ضریب عملکرد در واقع نسبت میزان توان خروجی به توان الکتریکی است. البته این نسبت توسط کمپرسور مشخص می شود.
در خرید چیلر یکی از موضوعات بسیار مهم راندمان دستگاه های گرمایشی و سرمایشی است. این راندمان شاخصی محسوب می شود که می تواند ضریب عملکرد مورد نظر را محاسبه نماید.
اگر بخواهیم یک مثال ساده تر از ضریب عملکرد چیلر بزنیم شرایط به این صورت است که حرارتی که از فضای مورد نظر گرفته می شود نسبت به میزان کاری که کمپرسور چیلر انجام می دهد، حکم ضریب عملکرد را ایفا می کند. مبرهن است که اگر این رقم بالا باشد در واقع عملکرد و بازده سیستم نیز بالاتر خواهد بود و یک نشانه خوب محسوب می شود. تا به اینجای کار مشخص شد که در خرید چیلر ضریب عملکرد یکی از سوالات مهم است.

محاسبه ضریب عملکرد


در محاسبه ضریب عملکرد دو پارامتر مهم گرمای خارج شده و کار انجام شده یا همان برق مصرفی مطرح است که هر دو گزینه طبق واحد BTU/hr سنجیده می شود.
البته پارامتر دیگری نیز مشابه به راندمان دستگاه وجود دارد که مشهور به EER است. این پارامتر نسبت بازده انرژی را مشخص می کند. به طور کلی تعریف مشابه ای مانند ضریب عملکرد دارد اما به جای BTU/hr.، از وات استفاده می شود.
برای اینکه بتوانید محاسبه بهتری در مورد ضریب عملکرد چیلرها داشته باشید، روش دیگری نیز وجود دارد که وابسته به دمای کندانسور TH و همینطور دمای اواپراتور TL است. شرایط به این صورت است که دمای کندانسور و دمای اواپراتور از هم کم می شوند دمای اواپراتور به رقم به دست آمده تقسیم می شود.
در راستای خرید چیلرهای آب خنک و هواخنک قطعاً باید به دمای اواپراتور و دمای کندانسور دقت داشته باشید و هرچه این دو دما نسبت به هم نزدیک تر باشند می توان گفت که ضریب عملکرد چیلر ها بالاتر و بیشتر هستند.

 راندمان در خرید چیلر

راندمان که با نام اختصاری EER نشان داده می شود در لیست معیارهای اندازه گیری برای سیستم های سرمایشی است. البته زمانی نیاز به بررسی راندمان است که هوای بیرون حداقل 35 درجه سانتی گراد باشد. برای محاسبه راندمان نیاز به دو پارامتر مهم است که شامل توان ورودی کمپرسور و همینطور شاخص میزان انرژی جابجا شده است. هر دو مورد می بایست بر اساس واحد مناسب BTU/hr و Watts بررسی شوند. در واقع برای محاسبه باید میزان انرژی جابجا شده را بر میزان توان ورودی کمپرسور تقسیم نمایید. در خرید چیلر بررسی این موضوع نیز اهمیت زیادی دارد.

 ارتفاع از سطح دریا

در زمان خرید چیلر قطعاً با دو عبارت ظرفیت اسمی و ظرفیت واقعی روبرو می شوید. آنچه که باید به طور دقیق بررسی شود ظرفیت واقعی است بنابراین سعی کنید به این موضوع اهمیت بیشتری بدهید و ملاک اصلی خود قرار دهید. ظرفیت اسمی و ظرفیت واقعی دو تابع هستند که برای میزان فشار محیط و دمای آن مورد بررسی قرار می گیرند. منظور از فشار محیط همان ارتفاع از سطح دریا است.
فشار اسمی یک چیلر طبق مبنای محیط 35 درجه سانتیگراد ارزیابی می شود. البته برای محاسبه آن نیاز به بررسی ارتفاع از سطح دریا است. یک استاندارد کلی در این زمینه وجود دارد که از سوی ASHRAE اعلام شده است و شامل دمای 35 درجه سانتیگراد می شود و در راستای صدور گواهینامه مورد محاسبه قرار می گیرد.
حال سوال اینجاست که چرا ظرفیت اسمی ملاک خوبی برای خرید و انتخاب چیلر نیست؟ پاسخ به این صورت است که در کشور ایران به دلیل هوای محیط و ارتفاع از سطح دریا، نمی توان چندان به ظرفیت اسمی تکیه کرد و در این زمینه بهتر است که ضریب درستی از فشار و ارتفاع مدنظر قرار بگیرد تا تناژ واقعی دستگاه چیلر مشخص شود. البته که یک سری راهنمایی های مخصوص نیز در این راستا دیده می شود.

پارامتر اثر رسوب در انتخاب چیلر

گاهی

دیده می شود که میزان رسوب آب بسیار زیاد است و این موضوع در کارایی چیلر تاثیر گذار خواهد بود. در واقع ضریب رسوب آب در گردش در کندانسور و اواپراتورها بسیار مهم بوده و می بایست مدنظر قرار بگیرد. مقدار استانداردی برای ضریب رسوب کندانسور و اواپراتور ها در نظر گرفته شده است که به میزان 0.0005 [ft².°F.hr/BTU] ارزیابی می شود.
دقت کنید که ضریب رسوب آب اگر بیشتر از این مقدار باشد نمی توان انتظار کارکرد درست از چیلر داشت و مشکلاتی ایجا می شود که نیاز به بررسی دارد. یک موضوع مهم تر اینکه استفاده بیش از این مقدار باید طبق استاندارد مشخص عمل شود.
یعنی نیاز به افزایش دمای آب خروجی در کندانسور است و البته که این افزایش باید در اواپراتورها نیز صورت بگیرد. به این ترتیب ضریب رسوب مشخصی از دمای آب سرد خروجی از چیلرها کاسته خواهد شد.

برای خرید چیلر بهتر است اجزای آن را نیز بشناسید!

یکی از بخش های مهم چیلرها کمپرسور است. اگر مبردها در وضعیت گازی شکل باشند وارد کمپرسور می شوند. وظیفه ای که کمپرسورها دارند این است که سبب فشرده سای مبردهای گازی می شود و در نهایت سبب افزایش فشار و دمای آن خواهد شد. پس از اینکه این پروسه دنبال شد مبردها از طریق لوله وارد یک مبدل حرارتی آب خنک یا هوا خنک می شوند که این مبدل کندانسور نام دارد. بنابراین کیفیت و ظرفیت کندانسورها در راستای قیمت خرید چیلر بسیار مهم هستند.
در صورتی که چیلر تراکمی باشد، کندانسور رویکرد متفاوتی خواهد داشت. به طور کلی دو مدل کندانسور آب خنک و هوا خنک وجود دارد که موقعیت درستی از کار را در بر می گیرد. مبدل حرارتی آب خنک اغلب به صورت مبدل های پوسته و لوله هستند که مبردها از داخل لوله ها عبور کرده و آب باید از اطراف لوله ها گذر داشته باشد.
آب سبب می شود که حرارت بالای مبرد گرفته شود و به طور کلی مبرد از وضعیت گاز به وضعیت مایع در بیاید. موضوع دیگر خنک کاری آب است. آب گرم شده به برج خنک کننده ارسال می شود تا عملیات خنک کردن به صورت مجدد صورت بگیرد. در نهایت نیز ارسال به مبدل حرارتی خواهد شد.
چیلرهایی که دارای کندانسور های آب خنک هستند، چیلر تراکمی آب خنک نامیده می شوند.
حال موضوع دیگر مطرح است به این ترتیب که مبدل حرارتی کندانسور از نوع آب خنک نباشد. در چنین حالی از مبدل های آب خنک استفاده می شود به طوری که هوا از اطراف لوله های کندانسور به واسطه فن دمیده می شود و به طور کلی حرارت از مبرد ها گرفته می شود. تغییر فاز نیز از حالت گاز به حالت مایع تغییر می کند.

سوالات مهم در راستای خرید چیلر

آیا شیر انبساطی می بایست در انتخاب چیلر مورد توجه قرار بگیرد؟

بله! شیر انبساط مسئول سرشکن کردن فشار از روی مبرد است. این شیر پس از کندانسور بر سر راه مبرد قرار می گیرد. این شیر به صورتی است که فشار را از روی مبرد بر می دارد و این کار توسط شیر انبساط صورت می گیرد. و پس از از بین بردن فشار مجدداً سبب می شود که تبدیل مایع به گاز صورت بگیرد.
پس از شیر انبساط در حدود 25 درصد از مبرد شامل تغییر فاز از وضعیت مایع به گاز است. به طور کلی مخلوطی از مبرد مایع و گاز نیز وارد مبدل های حرارتی خواهد شد و در نهایت به اواپراتور ورود می کند.

نقش اواپراتور در خرید چیلر چیست؟

به طور کلی مبدل های حرارتی اواپراتور از مدل های پوسته و لوله بوده که مبرد ها از داخل لوله و آب مربوط به اطراف لوله می شود. مبرد مایع و گاز شامل مخلوط مشخصی هستند که برای تبخیر آماده هستند. در چنین شرایطی حرارت از آب گرفته می شود به طوری که آب شدیداً سرد می شود. پس از سرد شدن آب، شرایط ارسال برای مصارف سرمایش هوای داخل ساختمان ارسال صورت می گیرد. در واقع مبردها به طور کامل تبخیر می شود و در نهایت وارد کمپرسورها شده و این عملیات مورد تکرار قرار می گیرد.

برای استعلام قیمت انواع دستگاه های تهویه و انتخاب بهترین دستگاه مطابق شرایط پروژه خود با مهندسین ما تماس بگیرید.
نویسنده: