مقالات

به روزترین مقالات در زمینه تهویه مطبوع

لیست قیمت محصولات واته

عوامل تاثیر گذار در قیمت هواساز

عوامل تاثیر گذار در قیمت هواساز

فوریه 1, 2021
جهت مشاوره برای انتخاب دستگاه مناسب برای پروژه های خود با شماره های زیر تماس بگیرید

اگر بخواهیم یک رنج کلی از قیمت هواساز ها را اعلام کنیم، شاید کمی سخت باشد از اعداد و ارقام استفاده کنیم، چون هواسازها در مدل های صنعتی و ساختمانی به صورت اداری، خانگی، آپارتمانی و … دسته بندی می شوند اما در یک بررسی کلی مشخص شده است که قیمت هواساز ها بر اساس ظرفیت هوادهی از 5000 الی 45000 CFM می توانند قیمتی بین 30 الی 300 میلیون را به خود اختصاص دهند. یک سری عوامل تاثیرگذار در قیمت قیمت هواساز ها وجود دارد که دوست داریم در این مقاله مورد بررسی قرار دهیم.

مهمترین پارامترهای قیمت گذاری هواسازها

یکی از فاکتورهای مهم در قیمت هواساز ها ظرفیت هوادهی است که البته در مدل های مختلف ارزیابی می شود. در واقع هر چقدر میزان ظرفیت دستگاه بیشتر شود، قیمتی که برای هواساز در نظر گفته می شود بیشتر خواهد شد.
مثلاً طبق لیست قیمت بندی هایی که موجود است اگر ظرفیت هواساز به عنوان مثال 5000 CFM باشد قیمتی که برای آن ارزیابی می شود از 30 الی 70 میلیون تومان خواهد بود.

حال اگر ظرفیت هواساز 10000 CFM باشد قیمت از 45 میلیون تومان آغاز می شود و تا 90 میلیون ادامه دار است. البته که این قیمت ها به صورت روزانه تغییر می کند و مثال عددی ما فقط برای این است که ذهنیت درستی از قیمت هواساز وجود داشته باشد.
برای اینکه ظرفیت هواسازها بررسی شود نیاز به اندازه گیری مقدار هوای تهویه شده و همینطور توزیع آن است. این اندازه گیری بر اساس واحد فوت مکعب بر دقیقه صورت می گیرد که البته گاه نیز از واحد متر مکعب بر ساعت نیز استفاده می شود.

سایر آپشن های تاثیرگذار 

اینکه بگوییم فقط ظرفیت هواساز بر روی قیمت اثر گذار است کمی اغراق کرده ایم، به هر حال پارامترهای دیگری نیز وجود دارد که بر روی قیمت این محصول اثر گذار هستند.
قیمت دستگاه هواساز صنعتی و ساختمان طبق تکنولوژی به کار رفته در آن نیز ارزیابی می شود و هرچه تکنولوژی به روز تری وجود داشته باشد اثرگذاری آن بهتر می شود. جنس صفحات و همینطور نوع فیلتری که استفاده می شود از دیگر موارد اثر گذار در قیمت هواساز ها هستند.

به طور کلی هواساز ها باکس بزرگی هستند که شامل فن ها و کویل ها و همینطور فیلترها می شوند. بخش های دیگری برای این دستگاه وجود دارد که شامل محفظه مخلوط کننده هوا و همینطور رطوبت زن هستند. بخش های دیگری مانند رطوبت گیر نیز وجود دارد که داخل دستگاه جاسازی می شود.
بخش هایی در هواسازها وجود دارد که برای آب سرد و گرم استفاده می شود مثلاً دستگاه چیلر که حکم دستگاه سرد کننده آب را دارد و همینطور بویلر که شامل دستگاه گرم کننده آب می شود. این دستگاه ها سایز کوچکتری نیز دارند و به صورت مینی چیلر و همینطور پکیج نیز اجرا می شود.
در تابستان که نیاز به هوای خنک باشد، می بایست آب سرد در کویل ها ریخته شود و زمستان ها نیاز به هوای گرم خواهد بود. آب گرم در کویل ها جریان می یابد.

تاثیر قطعات رطوبت زدا و رطوبت زن

یکی از آپشن های مهمی که در قیمت هواساز بسیار اثر گذار هستند، تجهیزات رطوبت زدایی و رطوبت زنی است. این تجهیزات در بخش داخلی هواساز اجرا می شود. استفاده از این قطعات زمانی بسیار مهم است که نیاز به تنظیم دقیق رطوبت مورد نیاز باشد. البته که وقتی این تجهیزات به دستگاه اضافه می شود بر روی قیمت هواساز اثرگذار است. نکته دیگری که وجود دارد اینکه اگر در منطقه ای که رطوبت زیاد است از کویل هایی استفاده شود که حاوی آب سرد هستند می توان انتظار داشت که تا حدود زیادی رطوبت توسط کویل ها گرفته می شود.
بخش زیادی از بخار آب موجود در هوا نیز موجود است که می تواند با سطح سرد لوله های کویل برخورد داشته باشد و در چنین جریانی تغییر فاز از حالت بخار به مایع صورت می گیرد. خروجی آن از طریق یک مجزا است. رطوبت زن ها در مدل التراسونیک گزینه های خوبی هستند که برای مناطق خشک استفاده می شود. بنابراین اگر قیمت هواساز کمی بالاتر است در مورد قطعات رطوبت زدا و رطوبت زن پرس و جو کنید.

تاثیر فن های اتصال مستقیم به موتور الکتریکی 

در ساختار هواسازها فن وجود دارد که می تواند به شکل مستقیم به شفت موتور الکتریکی کوپل شود. به طور کلی در این موتورها از تکنولوژی دور متغیر استفاده می شود که با نام اینورتر شهرت دارد. در این بخش از اتصالات، دیگر خبری از اتلاف مربوط به بخش قدرت تسمه وجود نداشته و میزان ارتعاش کمتر شده و دور در وضعیت بهینه قرار می گیرد.
چندین فن کوچک برای هواسازها وجود دارد که معمولاً به صورت اتصال مستقیم به جای فن بزرگ است. حال تعداد فن هایی که در دستگاه استفاده می شود بر روی قیمت آن اثر گذار است. این فن ها هستند که سبب می شود اینورترها به طور دقیق کنترل شوند و در صورتی که نیاز به تعداد زیاد فن باشد قطعاً سبب افزایش قیمت هواساز می شود.
تاثیر سیستم بازیافت انرژی بر روی قیمت هواساز
حتماً شما هم نام هیت ریکاوری را شنیده اید. سیستم بازیافت انرژی که برای نسل جدید از هواسازها استفاده می شود و کاربرد آن بسیار گسترده تر از قبل است. این سیستم برای فضایی استفاده می شود که نیاز به تامین هوای تازه باشد. به طور کلی سیستم بازیافت عملکرد مخصوص خود را دارد.

در این سیستم یک مبدل حرارتی ساده صفحه ای وجود دارد که وظیفه تبادل حرارت دارد و این تبادل به واسطه هوای برگشتی و خارج شده از محیط داخل ساختمان با هوای تازه است. دمای هوای تازه به شکلی تنظیم می شود تا متناسب با دمای هوای ساختمان باشد. در این روش که پروتکل به نسبت ساده ای است تاثیر زیادی بر روی کاهش مصرف انرژی دیده می شود و هوای ورودی نیز تنظیم می شود. هواسازهای که به صورت سیستم بازیافت انرژی طراحی و اجرا شده اند از نظر قیمت موقعیت بالاتری دارند و این بخشی از عملکرد آنها محسوب می شود.

تاثیر سیستم تشعشع کننده UV 

تکنولوژی که برای برخی از هواسازها استفاده می شود سبب می شود تا از رشد باکتری ها جلوگیری شود و همینطور میزان قارچ و جلبک روی کویل ها نیز کاهش پیدا نماید. کویل ها پاک نگه داشته می شود و از رطوبت مواد روی آن نیز جلوگیری صورت می گیرد. چنین تکنولوژی برای بیمارستان ها و سایر مکان های بسیار حساس استفاده می شود و عملکرد مناسبی دارد. قطعات پلاستیکی که برای هواسازها وجود دارد نباید در معرض تشعشع ها قرار بگیرند. قیمت هواساز هایی که با چنین قطعاتی مجهز شده اند گران است و البته که گاه این هزینه لازم بوده و نباید سهل انگاری صورت بگیرد.

پارامترهای اثر گذار 

هواسازهای هایژنیک در لیست محصولات بهداشتی قرار دارند و برای مکان هایی که به آلودگی حساس هستند استفاده می شود. در این مدل از هواسازها درزبندی و همینطور فیلترهایی که استفاده می شود متفاوت از نوع معمولی است و این موارد در قیمت هواساز هایژنیک اثر می گذارد. در این مدل از هواسازها معمولاً چندین لایه فیلتر وجود دارد که به صورت هپا و کیسه ای است.

این مدل از فیلترها تاثیر مستقیمی روی قیمت دستگاه هواساز دارند و گاه سبب افزایش قیمت هواساز می شود. دمپر هایی که برای هواسازها استفاده می شود اغلب شامل دریچه های باز و بسته شونده به صورت ورود و خروج هوا هستند. موتور دمپر ها نیز به صورتی طراحی می شوند که می توانند کنترل خوبی بر روی باز و بسته بودن دریچه ها داشته باشند و همه این موارد بر روی قیمت قیمت هواساز اثر گذار است.

نتیجه گیری

از آنهایی که انواع هواسازها در مدل های صنعتی و ساختمانی طراحی می شود، سطح نیاز و آپشن هایی که برای آنها به کار می رود با هم فرق دارد به این ترتیب تفاوت قیمت هواساز صنعتی در برابر قیمت هواساز خانگی امر طبیعی است. نباید انتظار یک قیمت یکسان برای این محصولات داشت.
مثلاً فرض کنید قرار است که از هواساز در یک سوله بزرگ استفاده شود این مکان به نوبه خود یک مکان صنعتی محسوب می شود. هواسازهای صنعتی درصد بیشتری از هوای استفاده شده از محیط داخل را مجدداً استفاده می کنند، به این ترتیب شاهد صرف انرژی کمتر خواهیم بود و می تواند در مصرف انرژی صرفه جویی شود و به طور کلی تنظیم دمای به کار رفته به صورتی است که می تواند برای صرف انرژی اثر گذار باشد.

برای استعلام قیمت انواع دستگاه های تهویه و انتخاب بهترین دستگاه مطابق شرایط پروژه خود با مهندسین ما تماس بگیرید.

نویسنده: