مقالات

به روزترین مقالات در زمینه تهویه مطبوع

لیست قیمت محصولات واته

چیلر CO2 چیست؟

چیلر CO2 چیست؟

اکتبر 19, 2021

چیلر CO2 چیلری است که مبرد مورد استفاده در سیکل آن ، دی اکسید کربن بوده که با نام R744 شناخته می شود. در نخستین سال هایی که سیکل تبرید تراکمی ابداع شده بود ، آمونیاک و دی اکسید کربن (CO2) به عنوان مهمترین مبردها مورد استفاده قرار می گرفتند. از جمله مشکلات استفاده ازآمونیاک، سمی بودن آن و مشکل مبرد CO2 این بود که باید فشار سیکل را بین ۳۰ تا ۲۰۰ اتمسفر (بار) رساند و به خاطر بالا بودن فشار، دمای مبرد هنگام خروج از کمپرسور تا ۱۶۰ درجه سانتی گراد افزایش می یابد. به طور معمول سیکل های تبرید دی اکسید کربن با فشار ۹۰ بار ساخته می شوند. بالا بودن دما و فشار به این معنی است که باید از قطعاتی با تحمل بالا برای کار در فشارها و دماهای بالا در مدار دستگاه استفاده کرد.

خواص ترمودینامیکی دی اکسید کربن :

۱ . ضریب انتقال حرارت بالا

۲ . حساس نبودن به افت فشار

۳ . ویسکوزیته خیلی پایین

سیکل کاری چیلر CO2 و دیگر سیستم های سرمایشی مبتنی بر دی اکسید کربن همانند دیگر سیکل های تبرید تراکمی از چهار قسمت اصلی یعنی کمپرسور، کندانسور، اکسپنشن ولو و اواپراتور تشکیل می شود. کمپرسورمورد استفاده در چیلر CO2 مخصوص بوده و نمی توان از کمپرسورهایی که با مبردهای HFC کار می کنند در آن استفاده کرد. همچنین اکسپنشن ولوها باید از نوع فشار بالا در مدار این دستگاه استفاده کرد.

مزایای استفاده از دی اکسید کربن در چیلر CO2

۱ . دی اکسید کربن ماده ای است که به راحتی در طبیعت یافت می شود.

۲ . در دسترس بودن CO2  با خلوص ۹۹٫۹ درصد را به راحتی می توان از شرکت های تولید کننده گازهای جوشکاری و در مخزن های ۱۰ کیلویی تهیه کرد.

۳ . غیر سمی بودن (بر خلاف آمونیاک که سمی است)

۴ . غیر قابل اشتعال

۵ . یکی از مهمترین مزایای استفاده از CO2 به عنوان مبرد این است که پتانسیل گرمایش جهانی GWP یا Global Warming Potential اون برابر ۱ بوده و این در حالی است که GWP مبرد R134a برابر ۱۳۰۰ و R404a برابر ۳۲۶۰ است. یعنی اینکه مقدار مشخصی مبرد مثل R134a حدودا ۱۳۰۰ برابر دی اکسید کربن در گرمایش کره زمین تاثیر می گذارد و این یکی از دلایلی است که امروزه مجددا اقبال به استفاده از چیلر CO2 یا سیستم های سرمایش مبتنی بر دی اکسید کربن در حال افزایش است. درسته که مبردهای امروزی مثل R134a به لایه ازن آسیبی وارد نمی کنند ولی از نظر شاخص GWP در گرمایش کره زمین نقش بسزایی دارند.

۷ . داشتن ضریب عملکرد بالا شاخص های رایج برای اندازه گیری راندمان هیت پمپ ها است که چیلرهای CO2 ضریب عملکرد بین ۴ تا ۸ دارند که در مقایسه با چیلرهای تراکمی عدد قابل قبولی است.

۸ . قابلیت کارکرد با فشارهای کندانس خیلی پایین در آب و هوای سرد در حالت گرمایش

۹ . دی اکسید کربن گنجایش انرژی بسیار بالایی در دماهای بالا دارد و زمانی که گرمای قسمت کندانسور برای مصارفی مانند گرم کردن آب ساختمان به کار برده شود، راندمان کلی سیکل به شدت افزایش می یابد.

معایب و مشکلات استفاده از دی اکسید کربن در چیلر CO2

۱ . قیمت بالای تجهیزات دستگاه به علت کار در فشارها و دماهای بالاتر

۲ . افت راندمان زیادتر با افزایش دمای محیط نسبت به سیکل های با مبرد HFCهمانطور که می دانید با افزایش دمای محیط، انتقال حرارت در کندانسور کمتر شده و راندمان سیستم کاهش می یابد که چیلر      CO2 در مقایسه با سایر مبردها ، افت راندمان بیشتری دارد

برای استعلام قیمت انواع دستگاه های تهویه و انتخاب بهترین دستگاه مطابق شرایط پروژه خود با مهندسین ما تماس بگیرید.نویسنده: