مقالات

به روزترین مقالات در زمینه تهویه مطبوع

لیست قیمت محصولات واته

اواپراتور چیلر

اواپراتور چیلر

فوریه 12, 2022
برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید.

اواپراتور چیلر

اواپراتور چیلر از قسمت های اصلی چیلر می باشد. همچنین نوعی مبدل حرارتی است که حرارت را از آبی که باید در چیلر سرد شود، جذب می کند و به مبردی که در حال تبخیر است،  انتقال می دهد و به این صورت آب سرد می شود. مبرد بعد از تبخیر کامل از سمت اواپراتور به سمت کمپرسور انتقال پیدا می کند.

اواپراتور در انواع مختلف طراحی و ساخته می شود. امروزه شرکت های سازنده در صنعت چیلر سازی ایران، از دو نوع اواپراتور در چیلرها بهره می برند که عبارتند از :

اواپراتور پوسته و لوله

اواپراتور پوسته و لوله از یک مخزن استوانه ای (پوسته) که در آن لوله های مسی قرار دارند تشکیل شده است. در داخل لوله های مسی ماده مبرد و در اطراف لوله ها جریان آب برقرار است. مبرد در حال تبخیر، حرارت را از طریق جداره های خارجی لوله های مسی ، از آب می گیرد و آب را سرد می کند. اواپراتورهای پوسته و لوله ای، در مقابل فشارها و درجه حرارت های بالا ساختار بسیار محکمی دارد و قیمت آنها نسبت به انواع دیگر کمتر است. همچنین برای استفاده در چیلر، پر کاربردترین نوع به حساب می آید. در اواپراتورهای پوسته و لوله در داخل پوسته صفحاتی به نام بافل (Baffles) در فاصله های مشخص قرار می دهند تا با ایجاد جریان آشفته در آب،  انتقال حرارت افزایش یابد.

چند مورد از نقش های صفحات Baffles

۱ . نگهداری لوله های مسی یا تیوب ها در محل خود به هنگام ساخت و کار

۲ . جلوگیری از ارتعاشات تیوب ها که به وسیله جریان سیال به وجود می آید.

۳ . بیشتر کردن کار انتقال حرارت به دلیل به وجود آمدن جریان مغشوش

 اواپراتور صفحه ای یا پلیتی

ما در صورتی که برای ایجاد جریان مغشوش و همچنین بهبود بخشیدن به انتقال حرارت نیاز به ساخت اواپراتور چیلر داشته باشیم، ستاره های پنج پر آلمینیومی را درون لوله های مسی به کار می گیریم.  با این کار سطح انتقال حرارت در بخشی که مبرد جریان دارد افزایش می یابد و عملکرد سیستم بالا می رود. در هنگام ساخت اواپراتور چیلر ، بعد از اینکه ستاره های آلومینیومی را در داخل لوله های مسی قرار دادیم آنها را از یک غلطک عبور می دهیم تا ستاره ها محکم به جداره داخلی بچسبند تا در موقع عبور ماده مبرد از داخل لوله مسی از جای خود حرکت نکنند.

اواپراتور صفحه ای (پلیتی)  در طول سال های اخیر،  وارد صنعت تهویه مطبوع ایران شده است و در برخی چیلرها به عنوان مبدل حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد. طرز کار آن بدین صورت است که تعداد زیادی صفحه در کنار هم قرار گرفته اند و در فضای خالی بین صفحات و با الگوی یکی در میان، سیال داغ و سیال سرد جریان می یابد و حرارت به واسطه دیواره صفحات منتقل می شود. در اواپراتور چیلر سطح تبادل کننده حرارت از نوع صفحه ای نسبت به نوع پوسته و لوله بیشتر است و در ابعاد کوچکتر می توان حرارت زیادی را منتقل کرد. قیمت این اواپراتورها نسبت به پوسته و لوله بیشتر می باشد و همچنین به اندازه آن توانایی و قابلیت تحمل فشارهای بالا را ندارد. اما با این حال، در بعضی از چیلرها و مینی چیلرها از این نوع استفاده می شود.

نویسنده: