مقالات

به روزترین مقالات در زمینه تهویه مطبوع

لیست قیمت محصولات واته

زنت صنعتی

زنت صنعتی

فوریه 14, 2022

برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید.

زنت صنعتی مناسب برای سرمایش و گرمایش سوله و سالن

برای گرمایش و سرمایش کارگاه ها ، سالن ها و سوله های صنعتی و ورزشی می توان از دستگاهی ارزان قیمت و بهینه به نام دستگاه زنت صنعتی استفاده کرد.

دلیل قیمت ارزان این دستگاه نسبت به سیستم های دیگری مانند سیستم چیلر و هواساز و یا سیستم پکیج یونیت و سایر دستگاه ها این است که در این دستگاه برای سیکل سرمایش از کمپرسور ، گاز فریون و متعلقات سیکل تبرید استفاده نمی شود بلکه از سیستم تبخیری که در ادامه توضیح خواهیم داد، در دستگاه زنت صنعتی استفاده شده است.

زنت دستگاهی چهار فصل است که سیستم سرمایش آن به طور مستقل می باشد و به دستگاه مکمل دیگری احتیاجی ندارد و گرمایش آن دقیقا مشابه دستگاه هواساز است و کویل مخصوص آبگرم آن می بایست به موتورخانه یا پکیج گرم کننده آب (پکیج های گازسوز زمینی یا دیواری) متصل شود.

همچنین فیلترهایی نیز در مسیر هوا وجود دارند تا هوای ورودی به سوله یا سالن مورد نظر را از آلودگی ها پاک کنند.

نحوه عملکرد زنت صنعتی

طرز کار زنت صنعتی به این صورت است که در هوای گرم که باید درجه حرارت هوا کاهش یابد، یک فن بزرگ از نوع سانتریفیوژ، هوا را جذب و با سرعت بالا از میان پوشال عبور می دهد.

در اثر برخورد هوا با پد سلولوزی که با آب شهری و به وسیله پمپ همواره خیس است، دمای هوا کم می شود و در ساختمان یا سوله مورد نظر پخش می شود.

به دلیل اینکه بر روی پکینگ آب وجود دارد و بخشی از آن توسط هوا تبخیر می شود، رطوبت هوای ورودی نیز افزایش می یابد.

این دستگاه در روزهای سرد سال که باید به صورت گرمایشی کار کند، آب بر روی پکینگ پاشیده نشده و به جای آن، لوله هایی در پشت فن به نام کویل جاسازی می شود که آب داغ از درون آنها عبور کند و این بار درجه حرارت هوای مکیده شده به وسیله همان فن، در اثر برخورد با سطح لوله های داغ، افزایش می یابد و مانند حالت قبل، بعد از فیلتر شدن، از راه کانال هایی در سرتاسر ساختمان یا سوله توزیع و پخش می گردد.

در این سیستم، آب باید به وسیله بویلر مرکزی موتورخانه و یا پکیج دیواری گازسوز و یا هر منبع دیگری گرم شود و به لوله های دستگاه پمپاژ شود.

در ضمن در حالت کارکرد گرمایشی، می توان رطوبت زن نیز به دستگاه اضافه کرد و رطوبت هوا را به اندازه دلخواه افزایش داد.

دستگاه زنت

در دستگاه زنت دو دریچه برای ورود هوا و یک دریچه برای خروج هوا وجود دارد.

در اصل هوایی که از دستگاه خارج شده و با کانال وارد ساختمان یا سوله می شود باید از دریچه ای از درون ساختمان تخلیه شود تا هوای تازه ورودی جایگزین آن شود.

قسمتی از هوای تخلیه شده از دریچه یا همان هوای بازگشتی دوباره وارد دستگاه شده و در محفظه ای با هوای تازه ورودی ترکیب می شود.

دلیل مخلوط شدن این دو جریان این است که دمای هوای بازگشتی بسیار نزدیک دمای مورد نیاز ساختمان است و در اثر مخلوط شدن با هوای تازه تا حدود زیادی دمای آن را به دمای نهایی نزدیک می کند و در راستای رسیدن به دمای مورد نظر به انرژی کمتری نیاز خواهد بود.

بهتر است در سوله ها که فضای بسیار بزرگی دارند، حجم زیادی از هوای بازگشتی با هوای ورودی مخلوط شود تا انرژی مصرف شده برای تنظیم دمای آن کاهش یابد.

چند مورد از دلایل مناسب بودن دستگاه زنت صنعتی برای سرمایش و گرمایش سوله و سالن

1 . قیمت این دستگاه نسبت به دیگر سیستم های سرمایشی و گرمایشی کمتر است.

2 . در مکان هایی که دارای آب و هوای گرم و خشک هستند و همچنین آب کافی در دسترس است، این دستگاه در حالت سرمایشی علاوه بر اینکه راندمان بالایی دارد،همچنین به دلیل افزوده شدن بخشی از آب به هوا قادر به افزایش رطوبت هوا نیز می باشد که شرایط یکسانی را برای کارکنان فراهم کند.

با توجه به این نکته می توان فهمید که دستگاه زنت صنعتی در آن نواحی از کشورکه شرایط جوی مرطوبی دارد، کاربردی ندارد زیرا این دستگاه نه تنها باعث افزایش رطوبت نسبی هوا می شود، بلکه در چنین شرایط آب و هوایی، دیگر قدرت سرمایشی بالایی ندارد و نمی تواند دمای هوا را بکاهد.

دقیقا مانند کولرهای آبی که در شرایط جوی مرطوب کاربردی ندارند.

3. زنت صنعتی مصرف انرژی کمتری نسبت ب سایر سیستم های تهویه دارد زیرا مصرف برق آن محدود به یک پمپ آب و فن می شود.

۴ . دستگاه زنت صنعتی می تواند با دبی بالا، حجم فراوانی از هوا را دائما در سوله یا سالن مورد نظر به گردش درآورد و ذرات معلق گرد و غبار را نیز فیلتر کند.

در حالی که مثلا در سیستمی همچون گرمایش تابشی چنین مزایایی وجود ندارد.

۵ . مسیرهای کانال به صورت سقفی در کل سوله یا سالن مورد نظر کشیده شده و هوای مطبوع تهویه شده به همه نقاط می رسد.

نویسنده: