مقالات

به روزترین مقالات در زمینه تهویه مطبوع

لیست قیمت محصولات واته

فین تیوب چیست و چه کاربردهایی دارد؟

فین تیوب چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آوریل 10, 2023

فین تیوب یکی از اصلی ترین فرآیندهای انتقال در حوزه صنعت حتی در ساختمان‌های مسکونی،که انتقال حرارت است را انجام می دهد. البته انتقال در انواع مختلف وجود دارد؛ مانند انتقال جرم و انتقال سیالات.

برای مشاوره رایگان، برآورد قیمت و ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید.

برای انتقال حرارت در صنایع  به مبدل‌هایی نیاز است که بتوانند حرارت را از سیالی به سیال دیگر منتقل کند که آن مبدل‌ها فین تیوب نام دارند و بسته به انتقال سرما و یا گرما انواع مختلفی دارند.

فین تیوب‌ها لوله‌هایی هستند که به عنوان مبدل‌های حرارتی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و ثبات بالایی دارند. سطح لوله‌ها طوری طراحی شده‌ اند که با توجه به کاربرد آن هماهنگی داشته باشند. دارای دو باله کوچک در اطراف سطح بیرونی هستند که به عنوان یک فیلتر و یک ساختار برای انتقال حرارت از مواد داخل لوله به فضای بیرون و یا بالعکس عمل می‌‌کنند و تقریبا همیشه به عنوان مبدل‌های هوایی با باد سرد مورد استفاده قرارگرفته‌اند تا ضریب انتقال حرارت در سمت پایین را جبران کنند. در  پروژه هایی که نیاز به انتقال حرارت از سیال گرم به سیال سردتر باشد مورد استفاده قرار می گیرد. نرخ انتقال گرما به عوامل زیر بستگی دارد

 • تفاوت دما بین دو سیال است.
 • ضریب انتقال حرارت بین هر یک از سیالات و دیواره لوله است.
 • سطح سطحی که سیال در معرض آن قرار دارد.

در زیر انواع مختلفی از فین تیوب‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد که می‌توانید بسته به نیازتان از آنها استفاده کنید. انواع فین تیوب بسته به ارتفاع پره‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند؛

 • High Fin Tube
 • Medium Fin Tube
 • Low Fin Tube

High Fin Tube

 آنها معمولا از جنس آلومینیوم و در برخی از موارد مس می‌باشد و بیشترین طولی که دارد، تا ۲۰ متر می‌رسند. این تیوب‌ها انواع مختلفی دارند که به برخی از آنها و ویژگی‌هایی که دارند در زیر اشاره شده است؛

لوله‌های “L”

درجه ‌حرارت کاری (° ۱۵۰  تا ° ۳۰۲ ).

 • مقاومت قابل ‌قبولی در برابر خوردگی هوا دارند میزان مقاومت مکانیکی آنها ضعیف است.
 • مواد سازنده: آلومینیوم، مس

لوله های “LL”

 •  حرارت کاری (۳۵۶- ۱۸۰درجه فارنهایت)
 • مقاومت قابل ‌قبولی در برابر خوردگی هوا دارند. میزان مقاومت مکانیکی ضعیف دارند.
 • مواد سازنده: آلومینیوم، مس

لوله‌های “جی”

حداکثر درجه حرارت کاری ( ۷۵۲ – ۴۰۰  درجه فارنهایت)

 • مقاومت آنها در برابر خوردگی هوا ضعیف بوده و میزان مقاومت مکانیکی قابل‌قبول است.
 • مواد سازنده: آلومینیوم، مس، فولاد کربنی

 

انواع مختلف فین تیوب بر اساس طراحی

 

تعداد مختلفی از انواع فین تیوب برای انتقال حرارت سیال موجود است که هر یک با طراحی و وابستگی منحصر به فرد خودشان ساخته‌شده‌اند. هر یک از انواع پره‌های فین تیوب دارای مزایا و معایبی در کاربردهای خاص است تا در مناسب‌ترین حالات خود استفاده شوند.

انواع مختلف فین تیوب بر اساس نوع پره

فین صفحه‌ای Fin Plate

فین پیچشی Wrap-on

فین اکسترود Extrude

فین‌های صفحه‌ای

مبدل حرارتی صفحه‌ای نوعی از مبدل حرارتی است که از صفحات برای انتقال حرارت بین سیالات استفاده می‌کند.در بیشتر موارد  فین صفحه‌ای به عنوان یک مبدل حرارتی فشرده دسته‌بندی می‌شود تا بر روی سطح انتقال حرارت نسبتا بالای آن در مقایسه با حجم تاکید بیشتری داشته باشد. مبدل حرارتی صفحه‌ای به طور گسترده در صنعت هوافضا برای اندازه‌گیری فشرده و خواص سبک‌وزن به کار برده می­شود که توانایی فین صفحه‌ای برای تسهیل انتقال گرما با تفاوت‌های دمایی کم، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فین‌های پیچشی

در این نوع تیوب‌ها نوارهایی از جنس آلومینیوم، مس و یا فولادی به دور لوله‌ها پیچیده اند و معمولا هم انتها و ابتدای فین به لوله اتصال داده شده است و انواع مختلفی دارد که شامل Embedded “G” ،  L 2، Knurled “L”، K L، Double “L” می‌باشند.

فین اکسترود

فین تیوب اکستروددارای  انواع مختلفی است که البته جنس لوله از هر نوع می‌تواند باشد ولی فین‌ها فقط می‌توانند از جنس مس و یا آلومینیوم باشند که فین مسی به دلیل قیمت بالایی که دارد در زمینه صنعت خیلی مورد استفاده قرار نمیگیرد

کاربردهای مختلف فین تیوب

فین تیوب در انتقال حرارت از مایع داغ به سیال سردتر، از طریق دیواره لوله مورد استفاده قرار می‌گیرند. تولید کنندگان فین تیوب، طیف وسیعی از این لوله‌ها را به تولید رسانده‌اند که در طول تولید فین تیوب، فرآیند حفاظت از خوردگی انجام می‌شود و ماده مورد استفاده در تیوب مقاوم در برابر خوردگی است. آن‌ها به عنوان مبدل‌های حرارتی (هوا، آب و شیمیایی خنک شده) برای صنایع مختلف مانند نفت، پتروشیمی، فولاد، تولید برق و بسیاری دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع فین تیوب‌ها در صنایع دیگری هم کاربرد دارند مانند صنایع گاز، نفت، پتروشیمی، نیروگاهی، غذایی و بسیاری از موارد دیگر که به انتقال سرما یا گرما نیاز دارند. فین تیوب‌ها برای انتقال مسیرر به لوله‌هایی نیاز دارد که بتواند حرارت را منتقل کند. از انواع فین تیوب‌هایی که سیال بیرونی آنها لوله هوا قرار گرفته باشد مثل رادیاتورها، ایر کولرها، ایر هیترها، جهت انتقال حرارت استفاده می‌شود.

امروزه استفاده از این مدل  مبدل ها بسیار افزایش پیدا کرده به ویژه در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته که در زمینه‌های مختلفی سعی می‌کنند از این ابزار استفاده کنند؛ چون این وسیله از جمله وسیله‌­های مقرون به صرفه است. در بسیاری از کشورها در ساختمان‌ها و حتی گلخانه‌ها بجای رادیاتور ز فین تیوب‌ها به عنوان سیستم گرمایشی ساختمان استفاده می­‌شود.

نویسنده: